Hannover Messe’nin bu yılki ortak ülkesi ABD fuarda büyük gösteriye hazırlanıyor

Hannover Messe 2016_2Almanya’nın Hannover şehrinde 25-29 Nisan 2016 tarihleri arasında kapılarını açmaya hazırlanan HANNOVER MESSE 2016’nın  fuar programı, ana teması ve partner ülkesi ile ilgili bilgiler 23 Şubat 2016 Salı günü düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü  Alexander Kühnel’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya HANNOVER MESSE Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Siemering, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter  ve EMAS Elektronik Makina Yönetim Kurulu Başkanı Gazanfer Sanlıtop konuşmacı olarak katıldılar.

“HANNOVER MESSE, akıllı imalatta eşsiz bir fırsat sunuyor”

Fuar hakkında bilgi veren Siemering, dijitalleşmenin 21. yüzyıl üretiminin tanımlayıcı trendi olduğunu işaret ederek Dünyadaki tüm devletlerin ve endüstri gruplarının bu gelişmenin baskısı altında olduğunu ve çeşitli kararlar aldıklarını belirtti. Almanya’da Endüstri 4.0 olarak bilinen senkronizasyonun, şirketlerin farklı ürünleri küçük gruplar halinde seri üretim kadar verimli bir şekilde üretmelerine olanak sağlayacak diyen Simering, bu sisteme geçiş yapmayan şirketlerin rekabet etmesinin  mümkün olmayacağını vurguladı.

Siemering şöyle devam etti: ”HANNOVER MESSE, dijitalleşmenin ne kadar ilerlediğini görmek için endüstri, ticaret ve politika alanlarından temsilcilerin bir araya geldiği bir fuar. Bu yüzden ana temamızı ‘Entegre Endüstri – Çözümleri Keşfedin’ kapsam ve sloganıyla belirledik. Özellikle 2016 yılında HANNOVER MESSE, akıllı imalatta eşsiz bir fırsat sunuyor ve ilgi çekiyor. Örnek vermek gerekirse, ABD merkezli Endüstriyel İnternet Konsorsiyumu, HANNOVER MESSE’deki lider Avrupa ticaret birlikleri ve araştırma kurumlarının yer aldığı bölüme ilk kez katılacak.”

Hannover Messe 2016“Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ortak – partner ülke olarak sektörün en büyük etkinliğinde başrol alıyor”

Üst düzey ithalatı, ihracatı ve üretici liderleriyle, dünyanın en büyük ekonomisi durumundaki ABD’nin bu yılki HANNOVER MESSE’nin “Partner Ülkesi” olarak belirlendiğine dikkat çeken fuar yetkilileri, bu nedenle ABD’den gelen katılımcı sayısında oldukça büyük bir artış beklendiğini ve bunun da dünyanın en çok arzu edilen pazarlarından biri ile bağlantı kurulması için fuarın  olağanüstü bir fırsat yaratacağını söylediler. Amerikan teknolojisine ait know-how arayan ziyaretçilerin aradıklarını HANNOVER MESSE’nin her bir ana fuar kategorisinde yer alan ABD Teknoloji Pavyonlarında bulacağını açıklayan yetkililer, Salon 3’teki ABD Yatırım Pavyonunun çalışma başlatmak ya da ABD’de yatırım yapmak isteyenler için ilk durak olacağını vurguladılar.


“HANNOVER MESSE 2016’yı Obama ve Merkel birlikte açacak”

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, HANNOVER MESSE 2016’nın ABD açısından ilkler anlamına geldiğini belirtti ve iki ilke dikkat çekti. ABD’nin HANNOVER MESSE’ye partner ülke olmasının ilklerden biri olduğunu aktaran Hunter, ikinci ilkin  ise ilk defa görevdeki bir ABD Başkanı’nın Almanya’da fuar açacak olması olduğunu söyleyerek şu tespitini paylaştı: “ABD Başkanı Barack Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’le birlikte HANNOVER MESSE 2016’nın açılışını gerçekleştireceği fuarın ABD’nin inovasyonlarını dünyaya sunması için bir fırsat olacak.”

“Türkiye 130 firmayla katılıyor, 5000’nin üzerinde katılımcı firma 200 binin üzerinde ziyaretçiyi bekleyecek”

HANNOVER MESSE 2016’da Türkiye’nin yine iddialı bir şekilde yerini aldığını, gerek katılımcı ve ziyaretçi sayıları gerekse de İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen milli katılım organizasyonu ile Türkiye’nin sesini yine gür bir şekilde duyuracağını söyleyen fuar yetkilileri,  Türkiye’nin bu yıl fuarda 130 firma ile ürün ve çözümlerini sergileyeceğini belirttiler. Yetkililer, özellikle dökümcülerin bu yıl da fuarda önemli yer aldıklarını ve ayrıca,‘Turkish Machinery’ (Makine Tanıtım Grubu) tarafından üstlenilen fuar açılış sponsorluğu vesilesiyle, tüm ziyaretçilerin Türkiyeyi göreceğine ve duyacağına işaret ettiler.

Yetkililer, HANNOVER MESSE 2016’da 5000 katılımcı firmanın 100 ülkeden gelen 200,000 ziyaretçiye yeniliklerini ve çözümlerini sunacağını, şirketlerin kendi rekabet gücünü geliştirmek için kullanabilecekleri 100’den fazla somut Endüstri 4.0 çözümlerinin ürün gösterimine dahil olacağını ve  1000’den fazla forum, çalıştay, seminer vb etkinlikte yenilikçi konuların ele alınacağını açıkladılar.  HANNOVER MESSE 2016’nın birbiriyle paralel 5 ticaret fuarını ön plana çıkardığını söyleyen yetkililer fuarları şöyle sıraladılar: “Industrial Automation (Endüstriyel Otomasyon), Digital Factory (Dijital Fabrika), Energy (Enerji), Industrial Supply (Endüstriyel Tedarik) ve Research & Technology (Araştırma&Teknoloji).”

“Katılımcı firmalar fuar katılımlarını bir kerelik bir adım olarak görmemeliler”

HANNOVER MESSE fuarının kendileri  açısından taşıdığı önemi hem sektör içi hem sektör dışı bilgi aktarımında fuarların rolünün altını çizerek anlatan EMAS Elektronik Makina Yönetim Kurulu Başkanı Gazanfer Sanlıtop, yeni ürün geliştirmede fuarda kurulan temasların önemine vurgu yaptı ve ekledi: “Katılımcı firmalar fuar katılımlarını bir kerelik bir adım olarak görmemeliler; firmanın kendini gösterebilmesi, tanıtabilmesi, karşılığını alabilmesi için fuar katılımlarını düzenli bir şekilde ve gelişmeleri ile kuşku yaratmayacak süreklilik gösteren kendilerine yakışan büyüklükte devam ettirmesi gerekir. Bu nedenle yıllardır başta Hannover olmak üzere çok sayıdaki fuara firma olarak katılıyoruz.  Fuarlar sadece ziyaretçiler açısından katkı yapan yerler değildir. Örneğin Hannoverde fuarın ilk gününde özellikle fuara katılan firmalar birbirlerini tanımaya çalışırlar ve iş ilişkilerinin kurulması için fırsatlar oluşur. Hannover Fuarı’na iş sahipleri ve üst düzey yöneticiler kendileri katılmaya ve orada varolmaya çalıştıkları için ilişkilerin üzt düzeyde hızlı şekilde kurulması olanaklı olmaktadır.”

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın