OİB ve İTÜ Çekirdek başarılı projeleri üretime taşıyacak

itu-cekirdek-oib-odulUludag Automotive Industry Exporters’ Association (OİB) and İstanbul Technical University (İTÜ), cooperated for supporting the successful projects in the field of automotive industry which were incubated in the organization of İTÜ Çekirdek of İTÜ Arı Teknokent (Technopark) and OİB awarded 5 projects with the aim of helping innovative projects to develop in the way of entrepreneurship.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ile İTÜ Arı Teknokent işbirliği sonrasında ‘Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nda başarılı projelerin seçilerek kuluçkaya yattığı girişimcilik destek programı İTÜ Çekirdek’de ödüller sahibini buldu.  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), otomotiv endüstrisinde başarılı projeleri hayata geçirebilmek için işbirliğine girdiği  İTÜ Arı Teknokent’in ‘İTÜ Çekirdek BigBang’ organizasyonu finalinde İTÜ Çekirdek’de ön kuluçka ve hızlandırıcı süreçlerindeki eğitimlerini tamamlayan 5 projenin üretime odaklanması için toplamda 250 bin lira ödül verdi.  Bu projelerden Enwair Batarya projesi 70 bin, Euro6 Egzoz Emisyon Sistemleri için Ünite Kalite Sensörü Geliştirilmesi projesi 60 bin, IUGO Akıllı, Tasarruflu ve Güvenli Sürüş Sistemi projesi 50 bin, Marvin projesi 40 bin, Düşük Sıcaklıklarda Çalışabilen Yüksek Verimli Statik Range projesi de 30 bin lira ödül kazandı.

“İTÜ Çekirdek ile işbirliğimiz bilinçli ve başarılı start up firmalarının kurulmasını sağlayacak”

Ödüllerin verildiği ‘İTÜ Çekirdek Big Bang’ ödül töreninde konuşan OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, inovasyon, Ar-Ge ve tasarıma dikkat çekerek, “Otomotiv endüstrimiz Avrupa’nın en gelişmiş Ar-Ge merkezlerinden birisi olmayı hedefliyor. Buna göre stratejiler geliştiriyoruz” dedi.  Burhanoğlu, yarışmada başarılı olan proje sahiplerinin kendilerini geliştirmeleri, toplumda girişimcilik, inovasyon ve Ar-Ge kültürünün oluşturularak teknoloji tabanlı ekonomik değer yaratmanın önemine değinerek şöyle devam etti: “İTÜ Çekirdek ile işbirliğimiz bilinçli ve başarılı start up firmalarının kurulmasını sağlayacak; Proje ve fikirden sanayiye giden yolda girişimcilere destek olacak, sektörümüze katkıda bulunabilecek bir çalışmadır. Yaptığımız işbirliğinde fikirlerin sanayileşip, üretime dönüşmesini ve endüstrimize birer çıktı olarak katkı sağlamasını amaçladık. BigBang Ödül töreni ile de başarılı projeleri ödüllendirdik. Bu projelerin önümüzdeki dönemde de takipçisi olacağız.” İTÜ Çekirdek ile işbirliklerinin proje sahiplerine girişimcilik alanında deneyim, vizyon, network ve know-how katacağını bir kez daha kuvvetle vurgulayan OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, otomotiv endüstrisinin mutlaka tasarım, arge ve inovasyona yoğunlaşması gerektiğinin altını çizdi ve “Bu alanda güçlü olmak, Türkiye’de üretilen araç ve parçaların katma değerlerinin yükseltilmesinin yegane yoludur” dedi. Bu amaçla Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde bu yıl 4.sü düzenlenen ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması ile proje ve fikirleri sektör ile buluşturmaya çalıştıklarını belirten Burhanoğlu, günümüzde dünya otomotiv endüstrisinin odaklandığı alanın inovasyon olduğunu ve ülkemiz otomotiv endüstrisinin de kısa vadeli stratejilerden çok, orta ve uzun vadeli stratejilerle inovasyona odaklanması gerektiğini söyledi.

“Otomotiv teknolojilerinden elde edilen katma değer, bir araç üretmekten çok daha fazla olacak”

İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan da Türk markalı teknolojilere işaret ederek, “Otomotiv teknolojilerinden elde edilen katma değer, bir araç üretmekten çok daha fazla olacak” dedi.   Ticarileştirilebilir projelere sahip çıkıp geliştirilmelerini sağlayan İTÜ Çekirdek’in, bu yıl ‘Otomotiv Teknolojileri’ özel kategorisiyle otomotiv endüstrisinde algı değiştirecek inovatif projelere sahip çıktığını belirten Çolpan, projelerin geliştirilerek hayata geçirilmeleri için kuluçka ortamı sunan İTÜ Çekirdek’in burada başarılı olanları ‘İTÜ Çekirdek BigBang’ organizasyonuyla girişimcilik yönünde teşvik ettiğini söyledi. Çolpan, başarılı projelerin hayata geçebilmesi için ayrıca sanayicilerle tanışma fırsatı da verileceğini ve organizasyonda proje sahiplerinin üretime odaklanması sağlanacağını açıkladı.  İTÜ Çekirdek’in bu yıl ile birlikte girişimcilere toplam 7 milyon TL’yi aşan desteği bulunduğunu belirten Çolpan, OİB ortaklığı ile bu sene oluşturulan Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’nin Türkiye’deki otomotiv sektörünün algısını değiştireceğini belirtti. Çolpan, Türkiye’de otomotiv alanında gelişim denilince ilk olarak akla büyük ölçekte finansal değer yaratan, dev tesislerde otomobil üreten iş adamları, dev şirketler geldiğine dikkat çekti ve ‘Oysa biz diyoruz ki ülkemize sağlanan bu büyük katma değer otomotiv teknolojilerini geliştiren ve ulusal rekabet edebilirliğe katkıda bulunan girişimciler sayesinde daha da artacaktır’ dedi. Bunun nedenin ise çok açık olduğunu söyleyen Çolpan şu konuların altını çizdi: ‘Önümüzdeki 10 yıl içinde otomotiv sektörünün elektrik, elektronik, yazılım ve enerji üzerine odaklanarak gelişmesi bekleniyor. Bu yönde Türk markalı teknolojiler üretmek, otomotiv alanında fark yaratmanın ve gelişimin anahtarı olacak. Otomotiv teknolojilerinden elde edilen katma değer bir araç üretmekten çok daha fazla olacak. Umuyorum ki OİB ile ortaklığımız tüm Türkiye’ye de güzel bir örnek teşkil edecek”.

Bir cevap yazın